Rycerz Jedi Obi-Wan Kenobi i jego młody padawan Anakin Skywalker zostają wysłani na tajemniczą planetę Zonama Sekot z misją odnalezienia zaginionej Jedi. Na miejscu odkryją nie tylko sekret produkcji żywych statków kosmicznych, ale także poznają mroczne sekrety mieszkańców planety oraz wydarzenia z przeszłości, które mogą zaważyć na losach całej galaktyki.
![]() |
Okładka polskiego wydania Planety życia |
Akcja powieści rozgrywa się w roku 29 BBY, trzy lata po wydarzeniach znanych z Mrocznego widma.
Anakin Skywalker, obecnie jako padawan w Zakonie Jedi, wciąż pozostaje
nierozważnym i impulsywnym chłopcem z dużą dozą empatii wobec innych oraz dużym wyczuleniem na Moc. Jego szkolenie powierzono Obi-Wanowi, który w
dalszym ciągu wątpi w słuszność tej decyzji, ponieważ mimo upływu paru lat od
śmierci Qui-Gon, młody Rycerz Jedi nie potrafi nawiązać prawidłowej
relacji ze swoim uczniem.
W trakcie lektury czytelnik śledzi dwa główne wątki: perypetie Obi-Wana i Anakina na Zonamie Sekot oraz historię Raitha Sienara - inżyniera robotyki, przemysłowca i projektanta sprzętu militarnego Republiki, który został wysłany przez Tarkina z misją przechwycenia jednego z żywych myśliwców produkowanych na tej tajemniczej planecie.
W książce dominuje przede wszystkim tematyka przygodowa. Nie uświadczymy tutaj głębokich wywodów filozoficznych ani rozbudowanych scen batalistycznych. Duża część historii skupia się przede wszystkim na relacji Obi-Wana i Anakina, którzy wciąż nie do końca potrafią się odnaleźć w swoich nowych rolach mistrza i padawana. Wielokrotnie podkreślana jest wrażliwość młodego Skywalkera na Moc i łatwość nawiązywania przez niego relacji z wszelkimi istotami żywymi, w tym z nasionami-partnerami, które stanowią podstawę budowy żywego statku kosmicznego.
Nie jest to jedna z najciekawszych i najbardziej wciągających lektur gwiezdnowojennego uniwersum. Po wprowadzeniu polegającym na opisie bohaterów i przedstawieniu miejsca akcji, fabuła znacznie spowalnia na kilkanaście następnych rozdziałów, aby dopiero pod koniec historii nabrać rozpędu i szybko się zakończyć. Tak sformułowana budowa fabularna z pewnością może rozczarować i wzbudzić u czytelnika poczucie marnotrawienia czasu.
Powieść pośrednio nawiązuje do fabuły książek z serii Nowa Era Jedi, które wydawane były w tym samym okresie co Planeta życia, jednak nie powinno stanowić to żadnego problemu dla osoby, która czyta pozycje z kanonu Legend w porządku chronologicznym świata przedstawionego, czyli których akcja dzieje się najwcześniej. Istniejące nawiązania należy traktować jako ukłon dla ówczesnych czytelników gwiezdnowojennych pozycji, którzy fabularnie znajdowali się wtedy w innym miejscu i czasie.
Planeta życia to jedyna powieść w świecie Gwiezdnych Wojen napisana przez amerykańskiego pisarza sci-fi Grega Beara, autora takich tytułów jak Eon, Radio Darwina czy Pieśń Krwi. Sam określa tę książkę jako jednorazową igraszkę w uniwersum stworzonym przez George'a Lucasa, porównując to do "wakacji na egzotycznej wyspie" w udzielonym przed laty wywiadzie.
Podsumowując, Planeta życia to kwintesencja powieści sci-fi klasy B z lat 90., choć wydana już w nowym tysiącleciu. Dla fanów może stanowić ciekawostkę, ponieważ jako jedyna przedstawia przygody padawana Skywalkera wciąż będącego młodym chłopcem a nie dorastającym mężczyzną jakiego znamy z Epizodu II.
Ocena recenzenta: 4/10
0 Komentarze