![]() |
Okładka polskiego wydania Nowego Świtu |
Opowieść rozwija się bardzo powoli i pierwsza połowa książki czasami może wydawać się czytelnikowi nieco monotonna. Brak odpowiedniej dynamiki w tych momentach wpływa na tempo powieści. Jednakże w drugiej części akcja zdecydowanie przyśpiesza. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik ma okazję lepiej zapoznać się z postaciami, ich motywacjami i światem przedstawionym przed głównymi wydarzeniami.
Postacie pierwszoplanowie, jakimi są Kanan i Hera, których poznaliśmy już w serialu Rebelianci, zostały bardziej rozwinięci pozwalając czytelnikowi na szersze poznanie ich przeszłości, okoliczności ich spotkania i motywacji popychających ich do działania. Początkowo Kanan jest niechętny do angażowania się w jakiekolwiek relacje czy działania, które mogłyby go narażać na niechciane zainteresowanie, a jego opór do bycia Jedi jest jeszcze większy niż w serialu. Obawia się ponownie nawiązywać więzi, aby uniknąć wykrycia przez Imperium. Jego nieufność w stosunku do innych wynika z przeświadczenia, że związki i zaangażowanie mogą prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.
![]() |
Kanan i Hera w transporterze na planecie Gorse |
Hera natomiast od samego początku jest pewna swoich przekonań i gotowa jest na wiele poświęceń, aby przeciwstawić się galaktycznemu reżimowi. Ukazuje się jako odważna i zdeterminowana kobieta, gotowa na wiele poświęceń, aby pomóc planecie Gorse i mieszkańcom uciskanym przez siły Imperium. Książka pozwala czytelnikom zrozumieć, powody dzięki którym Hera jest tak silnie zaangażowana w rebelię oraz wydarzenia z jej przeszłości, które ukształtowały ją jako lidera i bohaterkę walki o wolność.
![]() |
Wybuch promu typu Lambda na księżycu Cynda |
W powieści poznajemy również inną dwójkę niecodziennych bohaterów, jakimi jest Skelly będący ekstremistą specjalizującym się w ładunkach wybuchowych oraz sullustankę Zalunę odpowiedzialną za monitoring na Gorse. Obydwie postacie początkowo są niepewne wobec zaangażowania się w aktywną walkę, jednakże w miarę upływu czasu, po zetknięciu się z brutalnością Imperium, oboje dostosowują się do sytuacji. Skelly, z początku jest chaotyczny i impulsywny, lecz jego niechęć do Imperium oraz determinacja, aby ujawnić złowrogie plany wobec Gorse skłaniają go do samodyscypliny i współpracy z Herą i Kananem. Z czasem uświadamia sobie, że jego umiejętności mogą przysłużyć się dobru, pomagając w walce o wolność i sprawiedliwość. Poznanie ogromu okrucieństwa i represji narzuconych mieszkańcom jej planety także sullustankę skłania do bardziej zaangażowanego podejścia, doceniając w pełni wagę prowadzonej walki wyzwoleńczej, w której jej zdolności techniczne stają się istotnym atutem w przeciwstawianiu się reżimowi.
Zarówno charakter Skelly'ego, jak i Zaluny przechodzą proces ewolucji i rozwoju pod wpływem wydarzeń mających miejsce na Gorse. Ich zaangażowanie w tę konfrontację dodaje opowieści jeszcze większej dynamiki i intrygujących elementów, tworząc fascynujący kontrast wobec głównych bohaterów oraz wzbogacając głębię świata przedstawionego w Nowym Świcie.
Jak już zostało wspomniane, główny antagonista, hrabia Vidian, postawił sobie za cel zwiększenie wydajności wydobycia thoridylu na planecie Gorse, jednak jego metody są nieuczciwe i niebezpieczne. Ignoruje bezpieczeństwo górników oraz dobrobyt środowiska, popychając pracowników i maszyny poza granice wytrzymałości, aby osiągnąć zwiększoną produkcję. Postać ta została ukazana w sposób satysfakcjonujący, a jej motywacje są logicznie uzasadnione, co składa się na jego intrygującą osobowość.
![]() |
Spotkanie kapitan Sloane z Kananem na Gorse |
Główną siłą powieści są dobrze wykreowane postacie i złożone relacje między nimi. J.J. Miller stworzył intrygujący spisek, a dynamiczne sceny akcji trzymają czytelnika w napięciu, czasem nawet zaskakując i szokując go. Książka doskonale oddaje charakterystyczną atmosferę uniwersum Gwiezdnych Wojen.
Warto podkreślić, że w książce znajduje się także przedmowa autorstwa Dave’a Filoniego, reżysera i producenta serialu Rebelianci. Jego wprowadzenie dostarcza interesujących informacji o procesie tworzenia produkcji oraz powiązaniach z treścią powieści, czyli cenne źródło wiedzy dla fanów serii.
Podsumowując, książka zapewnia przyjemną lekturę, lekką i idealną na kilka wieczorów czytania. Nie należy określać jej mianem pozycji obowiązkowej , jednak dla miłośników animowanych Rebeliantów z pewnością stanowi ciekawą propozycję.
0 Komentarze