Ahsoka | Recenzja

 

Ahsoka Tano, niegdyś lojalna padawanka Anakina Skywalkera, wskutek bolesnej zdrady, opuszcza szeregi zakonu Jedi i postanawia kroczyć własną ścieżką. Zdana na samą siebie Ahsoka wątpi, czy kiedykolwiek jeszcze zdoła odnaleźć swoje miejsce we wszechświecie. Zaszywa się na niepozornym rolniczym księżycu, zamierzając wieść skromny i spokojny żywot. Okazuje się jednak, że nie zdoła uciec ani przed przeszłością, ani przed Imperium.

Okładka polskiego wydania Ahsoki
autorstwa Wojciecha Fusa.

Akcja powieść rozgrywa się w pierwszą rocznicę utworzenia Imperium Galaktycznego. Po starciu z Darth Maulem podczas oblężenia Mandalory oraz przetrwaniu Rozkazu 66, Ahsoka przybiera imię Ashla i staje się uciekinierką ukrywającą się przed imperialnymi siłami na światach Zewnętrznych Rubieży, jednocześnie szukając sposobu na podjęcie walki o lepsze jutro. Podczas swojej ucieczki, była padawanka Jedi trafia na niewielki rolniczy księżyc Raada, na którym szybko nawiązują współpracę z lokalną komórką buntowników mającą na celu pozbycie się uciskającego mieszkańców okupanta.

Prezentowana fabuła mogłaby stać się bardzo dobrym scenariuszem filmowym, ponieważ opowiadana historia stanowi zwięzły wycinek z życia Ahsoki, pozbawiony długich przerw fabularnych pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami, a także powolnych i rozbudowanych wątków fabularnych, które zanudzałyby i dezorientowały czytelnika. Nie brakuje za to scen przepełnionych intensywną akcją, w tym scen batalistycznych, zarówno na lądzie, jak i w powietrzu, a także pojedynków rodem z klasycznych westernów.

W książce obecny jest także wątek Sojuszu Rebeliantów, pozycjonujący opowiadaną historię w szerszym kontekście gwiezdnowojennego uniwersum. Jednocześnie, jest to jedyny wątek, który rzeczywiście jakkolwiek wzbogaca życiorys Ahsoki Tano, ponieważ ukazuje jej początki w tej organizacji i przybranie pseudonimu Fulcrum.

Opowieść nie cierpi także na przesyt postaci pierwszoplanowych. Prócz togrutanki, głównymi bohaterkami sÄ… siostry Kaeden i Miara Larte, z którymi Ashla szybko nawiÄ…zuje przyjacielskie stosunki, a nawet, jak zakulisowo wskazuje sama E. K. Johnston, rozkwita także coÅ› wiÄ™cej. Pozostali bohaterowie to najczęściej postacie drugo- i trzecioplanowe, bez przemożnego wpÅ‚ywu na fabuÅ‚Ä™. 

Baner promujący premierę książki wraz z pierwotnym projektem okładki.

Wspomnieć należy także o czarnym charakterze tej historii, czyli Szóstym Bracie. Bezlitosny inkwizytor, któremu powierzona zostaje misja wyeliminowania byłej padawanki Anakina Skywalkera, pojawia się późno, bo dopiero pod koniec powieści. Wątek łowcy Jedi nie został odpowiednio przedstawiony, jego brutalność i okrucieństwo zostały przedstawione w sposób wręcz prostacki, pozbawiony jakiejkolwiek głębi, a sama postać nie została nijak rozwinięta.

Książka nie zachwyca niczym nadzwyczajnym. Brak tu niespodziewanych zwrotów akcji czy rozwinięcia postaci tytułowej bohaterki, jak ma to miejsce w serialach w reżyserii Dave'a Filoniego. Niemniej, pozycja jest przyjemna i łatwa w odbiorze, przez co można ją ukończyć w parę wieczorów. Książka jest co najwyżej poprawna, niewyróżniająca się zbyt pozytywnie na tle pozostałych kanonicznych opowieści. Warta polecenia dla fanów Ahsoki Tano, a ze względu na przystępny język, również dla młodszych odbiorców, jednakże z pewnością nie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika Gwiezdnych Wojen.

Ocena recenzenta: 6/10

Tytuł: Ahsoka
Autor: E. K. Johnston
Wydawnictwo: Disney-Lucasfilm Press (US) | Uroboros (PL)
Rok wydania: 2016 (US) | 2018 (PL)
Liczba stron: 320

Prześlij komentarz

0 Komentarze